TOEFL.

TOEFL IBT NEDİR?

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) dünya üzerindeki en saygın İngilizce toeflseviye belirleme sınavıdır. TOEFL, merkezi Amerika New Jersey'de olan özel ve kar amacı gütmeyen Eğitimsel Test Servisi (Educational Testing Service) ETS tarafından gerçekleştiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere 130'un üzerinde ülkede geçerli olan; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yapılacak başvurularda kullanılabilecek, ana dili İngilizce olmayan kişilerin katıldığı bir seviye belirleme testidir.

TOEFL IBT bilgisayar başında girilen akademik bir sınavdır. Yaklaşık 4 saat süren sınavda okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin tamamından sorular sorulur. Soruların içerikleri akademik konulardır. Uluslararası geçerliliği olan sınavlar arasında geçerliliği en yüksek ve zor sınavlardan biridir.

TOEFL PBT NEDİR?

TOEFL PBT (Test of English as a Foreign Language- Paper Based Test) de TOEFL IBT gibi bir seviye belirleme sınavıdır. TOEFL sınavının kağıt üzerinde yapılan versiyonudur. Ülkemizde yapılmamaktadır. TOEFL sınavı denildiğinde akla TOEFL IBT gelmektedir ve birçok ülkede geçerliliği vardır. Ülkemizde de TOEFL IBT (bilgisayar üzerinde yapılan TOEFL ) sınavı yapılmaktadır.

TOEFL IBT PUANI NERELERDE KULLANILIR?

1) 150'den fazla ülkede 10.000'den fazla üniversite ve diğer kurumlar TOEFL puanlarını kabul etmektedir.

2) Göçmenlik büroları oturma veya çalışma vizelerini çıkarmak için bu puanları kullanmaktadır.

3) Ülkemizde YDS denkliği olduğu için YDS puanının geçerli olduğu her yerde TOEFL sonucunu kullanabilirsiniz.

4) Yüksek lisans, doktora ve doçentlik başvurularında TOEFL sonucunu kullanabilirsiniz.

5) Bankalarda ve diğer kurumlarda dil tazminatı ve kariyer basamakları için kabul edilmektedir.

6) Özel sektörde bir çok kuruluş eleman temininde yabancı dil yeterlilik belgesi olarak TOEFL sonucu istemektedir.

7) THY ve çeşitli havacılık firmalarının pilot alımlarında kullanılır.

TOEFL IBT YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

TOEFL IBT, her ay 3 ya da 4 kez yapılan bir sınavdır. Sınavın uygulanma sayısı test merkezlerinin yoğunluğu ve kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde hemen hemen her hafta yapılmaktadır.

TOEFL IBT SINAVINA NASIL BAŞVURULUR?

TOEFL IBT sınavına başvurmak için 4 yol bulunmaktadır. Web sitesinden, şahsen başvurarak, telefon veya posta yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde en hızlı ve kolay yöntem, ETS'nin web sitesinden başvuruda bulunmaktır. TOEFL IBT başvurusu için herhangi bir tarih aralığı yoktur. Başvuru istenildiği zaman yapılabilir. Ancak sınav merkezlerinin kontenjanları sınırlı olduğu için sınav tarihinden 2-3 ay öncesinden kayıt yaptırılması önerilmektedir.

TOEFL IBT başvuruları sınav tarihinden 7 gün önce kapanır. 

TOEFL IBT KAÇ SAAT SÜRMEKTEDİR?

TOEFL IBT yaklaşık olarak 4 saat süren bir sınavdır. Reading ve listening bölümlerinden sonra 10 dakikalık bir ara verilmektedir.

TOEFL IBT SINAV SÜRESİNİN BÖLÜMLERE GÖRE DAĞILIMI NASILDIR?

Reading: 54-72 dakika

Listening: 41-57 dakika

Speaking: 17 dakika

Writing: 50 dakika

TOEFL IBT SINAVININ YDS DENKLİĞİ VAR MI?

TOEFL IBT sınavının YDS denkliği bulunmaktadır. Aşağıdan denklik tablosuna ulaşabilrisiniz.

              TOEFL                                YDS                 
120100
11495
10890
10285
9680
9075
8470
7865
7260
6655
6050
5445
4840

 

TOEFL IBT PUANLAMA SİSTEMİ NASILDIR?

Toplamda 120 puan üzerinden değerlendirilen TOEFL IBT sınavında; her bir bölüm kendi içinde 30 puan ile değerlendirilir. Reading, listening, speaking ve writing bölümlerinden 30 üzerinden alınan puanlar toplanır ve TOEFL IBT puanını oluşturur.

Resmi bir puan alabilmek için Reading ve Listening bölümlerinin her birinde en az 1 soruyu yanıtlamanız, en az 1 kompozisyon yazmanız ve en az 1 Speaking görevini tamamlamanız gerekir.

TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ

1) Reading (Okuma) bölümü

Okuma bölümü 3 veya 4 okuma parçası içerir. Parça başına 10 soru vardır. Bölümdeki tüm soruları cevaplamanız için 54-72 dakikanız vardır.

TOEFL IBT Reading parçalarında akademik bir dil kullanılır. Bir iş dalına veya konuya giriş bölümünde kullanılan, üniversite seviyesindeki ders kitaplarından alınır. Okuma parçaları çeşitli konuları kapsar. Okuma parçasının konusuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz telaşlanmayın. Soruları yanıtlamak için gereken tüm bilgiler okuma parçasına dahil edilecektir.

2) Listening (Dinleme) bölümü

Listening bölümünde, konuşma şeklinin doğal olduğu akademik konuşmalar ve uzun diyaloglar ile ilgili sorular bulunur. Tüm sınav boyunca sesli materyallerle ilgili not alabilirsiniz. Listening bölümü 41-57 dakika arasında sürmektedir. Listening bölümü şunlardan oluşur:

> Konuşmacı Soruları: Her biri 3 ila 5 dakika uzunluğunda 3-4 dinleme parçası sorulur. Her bir dinleme parçasından 6 soru sorulur.

> Sohbet – Tartışma Soruları: Her biri 3 dakika uzunluğunda 2-3 sohbet parçası sorulur. Her dinlemede 5 soru bulunmaktadır.

3) Speaking (Konuşma) bölümü

Speaking bölümü yaklaşık 17 dakika uzunluğundadır ve 4 soru içerir.

İlk soruya "bağımsız Speaking görevi" adı verilir. Çünkü yanıtlarken tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız istenir.

Kalan 3 soruya "bütünleşik Speaking görevleri" adı verilir. Çünkü tıpkı bir sınıfın içinde veya dışında yapacağınız gibi İngilizce dil becerilerinizi (dinleme ve konuşma veya dinleme, okuma ve konuşma) birleştirmenizi gerektirir.

Kulaklığınızdaki mikrofona konuşursunuz ve yanıtlarınız kaydedilip ETS Scoring Network alanına gönderilir ve burada sertifikalı puanlayıcılar tarafından puanlanır.

4) Writing (Yazma) bölümü

Writing bölümünün toplam süresi 50 dakikadır. İki yazma görevine yanıt yazmanız istenir:

> Bütünleşik Writing görevi (20 dakika): Kısa bir parçayı okuma ve kısa bir konuşma dinlemesi gerçekleştirilir. Ardından okuduğunuza ve dinlediğinize yanıt olarak yazı yazmanız beklenir.

> Bağımsız Görev (30 dakika): - Size verilen bir konuyla ilgili deneme yazmanız istenir.

TOEFL SPEAKING (KONUŞMA) SORULARI NASIL PUANLANIYOR?

Kaydedilen yanıtlarınız ETS'ye gönderilir, burada 3 ila 6 sertifikalı puanlayıcı yanıtlarınızı bir bütün olarak 0 ila 4 arasında puanlandırır. Altı görevin ortalama puanı, 0 ila 30 arasında ölçeklenen bir puana dönüştürülür.

Puanlayıcılar, yanıtlarınızın mükemmel olmasını beklemez ve yüksek puanlı yanıtlarda bile bazı hatalar olabilir. Telaffuzunuz ana dili İngilizce olan bir kişi gibi olmak zorunda değildir. Puanlayıcılar, iletişiminizin etkinliğini ve size verilen görevleri gerçekleştirme yeteneğinizi ölçer.

TOEFL WRITING SORULARI NASIL PUANLANIR?

Writing yanıtları bir bütün olarak 0-5 arasında bir ölçekte puanlanır. 2 görevin ortalama puanı, 0 ila 30 arasında bir puana dönüştürülür.

Herhangi bir uzmanlık konusu hakkında kapsamlı bir kompozisyon yazmanız beklenmez, yanıtınız ilk taslak olarak kabul edilir. Bazı hatalar içeren bir kompozisyonla yüksek bir puan alabilirsiniz.

TOEFL IBT SONUÇLARI NE KADAR GEÇERLİDİR?

TOEFL IBT sınav sonucunun 2 yıl geçerliliği vardır.

TOEFL IBT SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra, puanlarınızın ne zaman hazır olduğunu bildiren bir e-posta alacaksınız.  Bu mesajdan sonra TOEFL® kayıt web sitesinde TOEFL iBT hesabınıza giriş yapabilir ve puanlarınızı görmek için ana sayfanızda "Puanları Görüntüle"ye tıklayabilirsiniz.

Ayrıca hesabınızdan sınav katılımcısı puan raporunuzun PDF formatında bir kopyasını da indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Sınav tarihinden yaklaşık 13 gün sonra pdf dosyanız hazır olacaktır.

Resmi Puan Raporları

Basılı puan raporları sınav tarihinizden yaklaşık 13 gün sonra puanınızı alacak kurumlara gönderilir.

TOEFL SONUCUM BAŞVURACAĞIM KURUMLARA GÖNDERİLİYOR MU?

Sizin için 1 adet online puan raporu ve sınavdan önce talep ettiyseniz 1 adet basılı kopya adresinize gönderilir. Kaydolurken bu seçeneği işaretleyerek basılı kopya istemediğiniz sürece, puanlarınız yalnızca elektronik olarak gönderilir. Bu seçeneği, sınava girmeden önceki gün saat 22.00'ye (yerel sınav merkezi saatiyle) kadar dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, kayıtlarınız için sınav sonuç raporunun PDF'sini indirebilir ve yazdırabilirsiniz.

Sınava girmeden önce seçtiğiniz kurum veya kuruluşlara gönderilecek en fazla 4 adet resmi puan raporu; doğrudan bu yerlere gönderir.

Last modified: Saturday, 12 September 2020, 2:10 PM